środa, 1 maja 2019

Kerry Wilkinson - "W potrzasku"

Tytuł: W potrzasku
Cykl: Detektyw Jessica Daniel (Tom 1)
Seria: Dragon Kryminał
Autor: Kerry Wilkinson
Stron: 312
Gatunek: kryminał, thriller, sensacja, dramat,  
Wydawnictwo: Dragon
ISBN: 978-83-788-7889-6

Lubię czytać kryminały co wiadomo nie od dziś. Serie są przeze mnie chętnie zaczynane i tylko w ostateczności nie kończone, bo staram się mimo wszystko kontynuować jeśli już zaczęłam. Cykl z Jessicą Daniel, jaki się przede mną ukazał dzięki Kerry'emu Wilkinsonowi zaciekawił mnie praktycznie od ręki. Sama okładka i tytuł zainteresowały, opis zaś zaintrygował do reszty. Oczywiście skorzystałam z mojej ciekawości jeśli chodzi o literaturę i nie zawahałam się usiąść i przeczytać tej książki.

Zaledwie trzydziestojednoletnia sierżant Jessica Daniel ma przed sobą trudny orzech do zgryzienia. Jest nim nowe śledztwo, do jakiego zostaje przydzielona. Wiadomo praktycznie od ręki, że ofiara, którą jest kobieta została zamordowana. Z głębokimi ranami na szyi leży martwa w swoim łóżku. Jedyne co trzeba zrobić to poszukać winnego tej zbrodni. Problemem okazuje się fakt jak morderca dostał się do środka. Wszystkie okna i drzwi są pozamykane, a osoby, które mogłyby mieć dostęp do domu mają alibi na czas zbrodni. Jak to możliwe? 

Nie mija zbyt wiele czasu jak dochodzi do kolejnej zbrodni. 


„Miejsce drugiego morderstwa było bardzo podobne do pierwszego z jedną zasadniczą różnicą. Sam fakt, że je popełniono, nie oznaczał, że należy je łączyć z poprzednim – dopóki nie zobaczy się miejsca zbrodni. Odniesienia do zabójstwa Yvonne Christensen były aż nadto widoczne. Posiadłość znajdowała się niecały kilometr od jej domu, lecz tym razem ciało zostało znalezione w fotelu w salonie. Wyglądało na to, że tym razem nie odbyło się bez walki, ale na szyi ofiary i tak było widać głębokie rany. Różnica polegała na tym, że teraz ofiarą był mężczyzna.” *

Czy faktycznie za zabójstwem stoi jedna osoba? Jak dostaje się do domów ofiar i jak z nich wychodzi? Ile łącznie będzie ofiar? Co i czy w ogóle coś je ze sobą łączy? Jaki motyw ma morderca lub mordercy?

Jak by tego było mało Jessica prócz problematycznego śledztwa na głowie ma jeszcze dobrze poinformowanego dziennikarza Garry'ego Ashforda, do którego od początku pała nienawiścią. Dość szybko okazuje się jednak, że dwójka ludzi z jakże wrogich sobie zawodów bardzo szybko łapie nić porozumienia i zaczynają pomagać sobie nawzajem. To, co nurtuje sierżant Daniel to fakt kto jest informatorem młodego dziennikarza.

Sposób przedstawienia bohaterów przez Kerry'ego zdecydowanie przypadł mi do gustu. Stworzona przez niego sierżant Jessica Daniel dzięki wadom, jakim jest bałaganiarstwo czy niewyparzony język powodują, że odbieramy ją jako niezwykle ludzką postać. Z drugiej strony dziennikarz Ashford, który nie został nakreślony jako pijawka lecz mężczyzna z empatią i zrozumieniem, który potrafił napisać artykuł tak by zadowolić dwie strony. Teraz czekam na kolejne pozycje Wilkinsona wydane po polsku by móc poznać kolejne przygody Jessiki Daniel. "W potrzasku" zaś polecam każdemu miłośnikowi lżejszych kryminałów, gdzie krew nie leje się strumieniami natomiast zagadka unosi się w tle.

* - cytat z "W potrzasku" Kerry Wilkinson, str. 89

<Ocena: 8/10>

Za udostępnienie egzemplarza do przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję  Wydawnictwo Dragon

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz