poniedziałek, 9 marca 2020

Łukasz Migura - "Duchy przeszłości"

Tytuł: Duchy przeszłości
Autor: Łukasz Migura
Stron: 38
Gatunek: sensacja, kryminał, thriller, science fiction, noir, cyberpunk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Łukasza Migury


Kilka już lat prowadzę bloga, a jednak zauważyliście pewnie, że opowiadania jeszcze nie recenzowałam. Powód tego jest bardzo prosty - rzadko zasiadam do pojedynczych i przede wszystkim bardzo cienkich historii, które następnie trudno Wam zrecenzować tak by z jednej strony zaciekawić, a z drugiej nie zdradzić zbyt wiele. No, bo tak szczerze jaki sens w tym by zdradzić najciekawsze elementy i nie zostawić dosłownie nic na deser?

Kiedy zbliżał się rok 2000 pojawiła się u nas panika między innymi odnośnie sieci komputerowych. Jak one to przetrwają, czy nie potracimy danych etc. Dobrze wiemy, że był to rok przełomowy i od tego czasu technika szła do przodu naprawdę szybko. Telefony komórkowe, coraz cieńsze telewizory, teraz smartfony... A zastanawialiście się kiedykolwiek o przyszłości co jeszcze może się zmienić i czy aby na pewno na korzyść?

Bohater opowiadania Łukasza Migury czyli Antoni Broniewski żyje w czasach (jak dla mnie) dużo gorszych. Jego świat to świat gdzie rządzi wirtualny pieniądz, a człowiek może się podłączyć do sieci poprzez port wszczepiony w ciało. Jako prywatny detektyw do tej pory zajmował się głównie sprawami obyczajowymi, aż nagle w jego gabinecie pojawia się pewna kobieta, która rzekomo szuka dawnego znajomego. Ponieważ rzekomo się znali to powinna łączyć ich jakaś przeszłość.

Pojawia się kilka pytań: kim jest kobieta?, co ją łączy tak naprawdę z poszukiwanym?, kto z tej dwójki jest tak naprawdę zły? Oraz wiele, wiele innych, na które odpowiecie sobie (mam nadzieję) przeczytaniem "Duchów przeszłości".

Co prócz odpowiedzi na powyższe pytania może nam zaserwować teoretycznie krótkie opowiadanie? Uwierzcie mi, że naprawdę wiele. Choć nie ma tu jako takiej dynamiki to można przepaść czytając tą historię. Pierwsze skrzypce grają tu opisy tak zdarzeń, jak i ludzi, do tego odgłosy i dźwięki, które czytelnik wyobraża sobie dosłownie "od ręki" i nagle okazuje się, że to wystarcza. Wręcz przenosi człowieka w całkiem inny świat. A to, co najlepsze to, że okazuje się, iż by to uzyskać nie potrzebujemy książki, która ma kilkaset stron. Wystarczy dobry autor i kilkaset świetnie skomponowanych słów. 
Do tej pory Łukasza Migury nie znałam, ale wytłumaczenie jest bardzo proste - science fiction czy noir nie gościły w moim życiu zbyt często, jeśli w ogóle. Gdyby "Duchy przeszłości" były tylko z tego gatunku to też bym się pewnie nie zainteresowała. Jednak gdy dorzucone zostają elementy kryminału i thrillera to jest to idealna mieszanka by zacząć sc-fi czy noir wprowadzać w życie. Mogę powiedzieć, że nie żałuję czasu spędzonego z zaledwie 38-stronicowym opowiadaniem, a sam autor choć dziś może mało znany to daje nadzieję na to, że zaistnieje w literackim świecie. 

Opowiadanie kryminalne pt. Duchy przeszłości

Tutaj zaś znajdziecie inne tanie e-booki Łukasza Migury


<Ocena: 8/10>


Za udostępnienie e-booka do przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję autorowi opowiadania Łukasz Migura

1 komentarz: