piątek, 22 maja 2015

Robert Graysmith - "Zodiak"

Tytuł: Zodiak
Autor: Robert Graysmith
Stron: 271
Gatunek: dokument, kryminał, fakty
Wydawnictwo: Amber
ISBN: 978-83-241-2816-7

Dokumentalne książki o mordercach? Oczywiście, że tak. I co gorsza im bardziej makabryczne tym lepiej dla mnie. Mogę się tylko domyślić co to o mnie świadczy, ale ten typ tak ma i tego nie zmienię.


Kim jest Zodiak? To psychopatyczny morderca, który stał się niemal tak sławny jak Kuba Rozpruwacz. Zabił co najmniej 6 osób, przyznał się do 37 morderstw, ale podejrzewa się, że w rzeczywistości mógł zamordować 50 osób. Pisał do redakcji, dzwonił na policję, a mimo to nigdy nie został schwytany. Jakim cudem? 


A co kryje się w książce pt. "Zodiak"? Nie jest to powieść jakich wiele. Nie jest to beletrystyka jakiej mógł by się spodziewać nie jeden z nas. To relacja dziennikarza opisująca krok po kroku jak wyglądało śledztwo w sprawie tajemniczego mordercy. Relacja o tyle szczegółowa, że wzbogacona o kartki, koperty, szyfry i listy, które wysyłał on do gazet i policji. Zawiera jego portret psychologiczny oraz pamięciowy. Nie jest to typowa książka o której można powiedzieć jest super lub wręcz odwrotnie. Sam styl pisania mnie nie bardzo przekonuje, ale już informacje zawarte w pozycji, to jakich emocji dostarcza oraz to, że efekt szokuje tym bardziej im bardziej człowiek uświadamia sobie - To się działo na prawdę!


Na pewno jest to książka dla ludzi o mocniejszych nerwach, którzy cenią specyfikę klimatu towarzyszącego tej pozycji. Można przy okazji się pobawić i spróbować rozszyfrować to co Zodiak ponoć ukrył w swoich szyfrach czyli jego dane ;)

<Ocena: 8/10>

Za udostępnienie egzemplarza do przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję wydawnictwu Amber

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz