czwartek, 17 września 2015

Anna Jansson - "Kruchy lód"

Tytuł: Kruchy lód
Cykl: Maria Wern
Autor: Anna Jansson
Stron: 344
Gatunek: Kryminał skandynawski, kryminał, thriller,
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
ISBN: 978-83-245-9405-4

A więc jak obiecałam tak zrobiłam i drugą (no dobra piątą według cyklu) część o Marii Wern mam za sobą. Swoja drogą dobija mnie fakt wydawania po polsku książek od środka serii... Postaram się mimo to odpowiedzieć czy w ogóle warto było zapoznawać się z dalszymi losami policjantki.

W zimowy wieczór nie wraca Cecilia - czternastoletnia córka pastora. Była jak inni w szkole na wieczorze filmowym, wyszła z niego, ale nie dotarła do domu. Następnego dnia jej ciało zostaje znalezione na torach - maszynista nie zdążył wyhamować. Podejrzewa się samobójstwo. Sprawę dostaje Maria Wern, która już tuż po ujrzeniu zwłok przeczuwa, że to było morderstwo, ale nie umie określić dlaczego. W niedługim odstępie czasu samobójstwo popełnia podejrzany o molestowanie uczennic nauczyciel WF-u w szkole do której chodziła Cissi. Czy obie sprawy mają coś ze sobą wspólnego? Podejrzanymi morderstwa nastolatki stają się uchodźca z Egiptu , którego ukrywał w mieszkaniu pastor oraz tajemniczy Yourlove - użytkownik portalu internetowego, który szuka kontaktu z młodymi dziewczynami. Czy niebezpieczeństwo grozi też najbliższej przyjaciółce Cecilii? Co Maria i reszta policjantów odkryje jeszcze podczas śledztwa? Czy zdążą złapać winnego nim mieszkańcy Kronviken sami wymierzą zbrodniarzowi karę? Kto tak na prawdę stoi za tą zbrodnią i czy dojdzie do innej nim sprawa zostanie rozwikłana?

Historia niezmiernie ciekawa, ale jest jeden szkopuł - język i styl Jansson zepsuł wszystko. Książka najnormalniej w świecie była nudna i nieciekawa. Jednak całokształt i tak jest dużo lepszy od "Ofiar z Martebo" Pozycja jednak jest dla osób lubiących zdecydowanie spokojne i klimatyczne książki z delikatnym wątkiem kryminalnym.

<Ocena 7/10>

Za udostępnienie egzemplarza do przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję wydawnictwu Publicat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz