sobota, 19 września 2015

Jack Ketchum - "Przejażdżka"

Tytuł: Przejażdżka
Autor: Jack Ketchum
Stron: 304
Gatunek: Groza, horror, dramat
Wydawnictwo: Replika
ISBN: 978-83-767-4436-0

Z prozą Ketchuma poznałam się już dobrych parę lat temu. Jak na razie z braku czasu nie przeczytałam tylko jednej jego pozycji. Został moim prywatnym mistrzem grozy, mistrzem zostawiającym ślady i blizny w duszy, sumieniu i niewinności niejednej osoby. Dopóki pisze dalej nie mam zamiaru się z nim rozstawać. Każda jego książka szokuje, poraża i przeraża jednocześnie. To jak ukazuje złą stronę człowieka jest rewelacją. Wpadłam w sidła Jacka od pierwszej strony jego pierwszej książki jaka wpadła w moje ręce...

"Nie można poruszać się w tym świecie, nie raniąc kogoś. Na każdym kroku. Wszystko to katastrofa" cyt. str. 7

Carole to kobieta po przejściach. Dręczona, gnębiona, okaleczona i zgwałcona przez byłego męża w końcu pęka. Razem z nowym partnerem postanawiają go zabić by uwolnić się od koszmaru jaki Howard jej zgotował. Pozorują wypadek podczas górskiej wycieczki. Byli pewni, że nikt ich nie widział. Niestety prawda jest inna i bardziej przerażająca niż można sobie wyobrazić. Całe zdarzenie obserwował ze wzgórza niezrównoważony psychicznie Wayne. Mężczyzna, który od dawna marzy by zabić. Nie mija wiele czasu, gdy zjawia się w domu Carol i Lee, mówi, że zna ich sekret, chce od nich tylko jednej rzeczy w zamian za zachowanie ich tajemnicy. Prośba wydaje się zwykła - ot przejażdżka jego samochodem. Niestety wydana w towarzystwie groźby pistoletem. Carole i jej partner Lee jadą z nim. I tu ich życie zmienia się w piekło. Mało tego nie tylko ich życie...

Rule to policjant chodzący na psychoterapię po rozstaniu z wieloletnią partnerką i jej córeczką. To on dostaje sprawę podejrzenia wypadku, który następnie okazuje się być morderstwem. Nie mija wiele czasu jak pojawia się jeszcze sprawa strzelaniny, potem kolejnej, morderstwo młotkiem, gwałt... A wszystko w mieście gdzie nawet do wypadków dochodzi raz na kilka miesięcy. Co się dzieje? Czy przejażdżka Carole, Lee i Wayna ma z tym coś wspólnego? Czy mieli wybór by stawiać opór i nie jechać z nim? Do jakiej tragedii dojdzie jeszcze nim policji uda się złapać winnego? Wszystkiego dowiecie się jeśli tylko zajrzycie do tej książki!

"Zwierzęta zabijają, bo muszą. Człowiek zabija, bo chce..."

A podstawą całości byli dwaj mordercy: Thomas Eugene Braun i Howard Unruh. To oni służyli za modele do wykreowania Wayne Locka.

Pozycje Ketchuma charakteryzują się brakiem hamulców, granic i barier w opisach zbrodni, zachowaniu czy ukazywaniu makabrycznej strony ludzkiej natury. Potęguje to minimalistyczny, momentami wręcz oschły styl, który powoduje, że treść wydaje się beznamiętna i mroczna. Gatunek, styl i język dla ludzi o mocnych nerwach, ale zarazem godne czasu i uwagi. Jeśli lubisz właśnie ten rodzaj literatury to nadrób zaległości i przeczytaj wszystkie książki Jacka!

<Ocena: 10/10>


1 komentarz:

  1. Pewnie warta uwagi lektura, jednak ja nie przepadam za Ketchumem :)

    OdpowiedzUsuń