sobota, 5 września 2015

Matti Yrjänä Joensuu - "Harjunpää i kapłan zła"

Tytuł: Harjunpää i kapłan zła
Autor: Matti Yrjänä Joensuu
Stron: 320
Gatunek: Kryminał skandynawski, kryminał, thriller, sensacja,
Wydawnictwo: Kojro
ISBN: 83-916458-2-7


Skandynawskie klimaty są mi i pewnie wielu z Was dobrze znane. Kryminał z tamtych stron to szczególnie wielbiony przeze mnie gatunek. Nie ważne czy mniej czy bardziej znany - co za różnica - grunt, że właśnie stamtąd. Nie jestem pewna czy umiem sprecyzować co mnie właśnie do nich ciągnie, ale wiem, że uczucie to nie maleje a wręcz rośnie z każdą pozycją nawiązującą właśnie z ich stronami.

Harjunpę miałam okazję poznać już jakiś czas temu w innej powieści Mattiego. Tam zmagał się on ze śledztwem w sprawie dręczyciela kobiet. Tu musi sobie poradzić ze złapaniem winnego wrzucania osób pod nadjeżdżające metro. Na pozór wydawało by się, że ludzie sami popełniają samobójstwo właśnie w ten sposób. Jednak dlaczego tyle osób i dlaczego ten sposób? W końcu policjanci oglądają monitoring ze stacji i przesłuchują świadków. Na każdym ujęciu z wypadku widać albo kobietę albo mężczyznę w średnim wieku. Czy możliwe jest by dwie osoby dopuszczały się tego samego czynu zabójstwa osób? Czy Harjunpää wraz ze swoją grupą znajdzie winnego? Ile osób do tego czasu zginie?

Książki Joensuu przypadły mi ze względu na spokojny, ale wciągający styl. Klimat jaki stwarza wciąga i na prawdę ma się ochotę skończyć dopiero po dotarciu do okładki. Koniecznie zapoznajcie się z jego pozycjami jeśli jeszcze tego nie zrobiliście! Ja ubolewam, że z tylu jego książek o losach nadkonstabla są wydane tylko dwie...

<Ocena: 8/10>

Za udostępnienie egzemplarza do przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję wydawnictwu Kojro

1 komentarz: