piątek, 18 września 2015

Tove Ditlevsen - "Twarze"

Tytuł: Twarze
Autor: Tove Ditlevsen
Stron: 136
Gatunek: Dramat, psychologiczna
Wydawnictwo: Kojro
ISBN: 978-8-391645-84-0

Choć bardzo rzadko mi się zdarza czytać książki psychologiczne to na prawdę je lubię i cenię. Problemem jest jednak trafienie na tę, która będzie godna uwagi. Jak było w przypadku tej jakże niepozornej objętościowo książeczki?

Lisa to młoda kobieta zmagająca się z chorobą psychiczną. Mąż ją zdradza, gosposia gnębi, a ona czuję się najnormalniej w świecie zagubiona i samotna. Poznając ją i jej losy odnosimy wrażenie, że nikt nie chce jej pomóc, a wręcz zostaje nakłoniona do popełnienia samobójstwa - do jego próby dochodzi, ale Lisa w ostatniej chwili nim dojdzie do tragedii dzwoni do swojego lekarza psychiatry. W szpitalu towarzyszymy kobiecie podczas załamania i znaczącego pogorszenia jej stanu. Ale potem krok po kroku wraca do zdrowia. Głosy i zniekształcone twarze, które ją gnębiły daję Lisie spokój.

Ciężka i wymagająca dużej uwagi pozycja przenosi nas w świat zupełnie inny niż nasz codzienny, świat osoby zmagającej się z poważną chorobą psychiczną. Poważny stan i strach głównej bohaterki, który towarzyszy bohaterce dotyka również nas. Warto poświęcić odrobinę czasu jakiego wymaga ta książka i zapoznać się z "Twarzami" Tove Ditlevsen. Żałuję, że tak wspaniała pozycja jest niedoceniana i słabo znana przez czytelników. Dlatego proszę weźcie proszę ten skromny egzemplarz w swoje ręce i zagłębcie się w świat obcy zdrowym ludziom...

<Ocena: 8/10>

Za udostępnienie egzemplarza do przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję wydawnictwu Kojro

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz