poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Przemysław Słowiński - "Kamienne biografie. Znane budowle świata i ich zadziwiające historie"

Tytuł: Kamienne biografie. Znane budowle świata i ich zadziwiające historie
Autor: Przemysław Słowiński
Stron: 304
Gatunek: Kultura, historia, dokument
Wydawnictwo: Videograf
ISBN 978-83-7835-398-0


Z reguły omijam szerokim łukiem historię i kulturę. Jednak dobrze wiemy, że nie jest to jednoznaczne z całkowitą rezygnacją z tejże tematyki. Stąd też chęć sięgnięcia właśnie po "Kamienne biografie". Nie byłam pewna ani czy przypadnie mi do gustu ani tym bardziej czego tak na prawdę oczekiwać w środku. Ale jak mówią: Kto nie ryzykuje ten nie ma", więc...

Bywają budowle, które chcieli byśmy odwiedzić, zobaczyć, dotknąć... Jedne nas zachwycają i zaskakują inne przytłaczają i deprymują. Dziesięć opowieści z tej pozycji opowiada o dziesięciu różnych budowlach z Europu i Ameryki. Poznajemy ich historie i przeznaczenie. Dowiadujemy się o ich losie i przeznaczeniu. Usłyszymy nie tylko o obiektach kojarzonych z rodami panującymi, ale także te związane z ważnymi wydarzeniami sportowymi. Dla nas jest też miły akcent w postaci chociażby krakowskiego Pałacu pod Baranami. Dla miłośników piłki nożnej jest coś o brazylijskim stadionie Maracana. Myślę, że tak na prawdę choć jest tu zaledwie maleńka część pięknych budowlanych cudów to każdy znajdzie coś co go zaciekawi i przeniesie w dawne czasy.

Całość chociaż ciekawa, napisana przystępnym językiem to jednak chaotyczna i brakuje mi troszkę jakiegoś klucza dlaczego padło na te, a nie inne obiekty. Opisy danych miejsc są naprawdę wyczerpujące, ale osoby zainteresowane tematyką niczego nowego się zdecydowanie nie dowiedzą. Jednak dla laików może to być idealna pozycja dla zachęty by zgłębić tematykę zabytków, ich historii i losów.


<Ocena: 7/10>

Za udostępnienie egzemplarza do przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję wydawnictwu Videograf

2 komentarze:

  1. Świetną książka się wydaje, na pewno sięgnę.
    Dziękuję za ciekawą recenzję.

    OdpowiedzUsuń
  2. I takie książeczki Kasia lubi bardzo... zabytki architektura. to dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń