czwartek, 4 sierpnia 2016

Carole Matthews - "Moje miejsce na ziemi"

Tytuł: Moje miejsce na ziemi
Autor: Carole Matthews

Stron: 429
Gatunek: literatura kobieca, dramat, obyczaj, literatura współczesna, romans
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
ISBN: 978-83-276-1838-2

A więc po raz trzeci w moje ręce trafia książka Carole Matthews. Bardzo ją polubiłam za lekki styl, którym w naprawdę ciekawy sposób ujmuje codzienne życie oraz jego dobre i złe strony. Rzecz, która przykuła moją uwagę i któa na prawdę mi się spodobała zarówno w tej książce jak i jednej z wcześniejszych ("Święta miłośniczek czekolady") są okładki. Sympatyczne, optymistyczne i dające nadzieję na dobre zakończenie i to nie ważne jakiego rodzaju historię by skrywały. 

Ayesha to młoda kobieta. Jest zamężną matka ośmioletniej Sabiny. Niestety ich życie nie jest usłane różami, nie jest nawet odrobinę szczęśliwe. Żyją w strachu przed agresywnym mężem i ojcem zarazem. Suresh od kilku lat fizycznie i psychicznie znęca się nad żoną. Ich córka będąc raz świadkiem jego przemocy wobec Ayeshy przestaje mówić. To była kropla goryczy, która przelała czarę - kobieta postanawia po dziesięciu latach małżeństwa w raz córką opuścić męża tyrana. Podając mu tabletkę nasenną i wspomagając się podkradanymi od niego od pewnego czasu pieniędzmi uciekają którejś nocy. Mając do dyspozycji tylko adres schroniska dla kobiet znajdującego się w Londynie zmierza w jego kierunku. Niestety na miejscu okazuje się, że nie ma już miejsca. Kobieta jest spanikowana i przerażona, nie wie co robić i gdzie się udać. Jednak kobieta pracująca w schronisku jej pomaga. Dzwoni do znajomej i podaje jej adres gdzie będzie mogła się na jakiś czas zatrzymać z córeczką.
Ayesha i Sabina trafiają do wyjątkowego miejsca - domu, a raczej willi byłej gwiazdy pop. Hayden Daniels to młody mężczyzna, który od kilku lat ukrywa się przed ludźmi. W raz z nim mieszka wiecznie narzekająca na wszystko i wszystkich starsza pani Joy oraz tancerka z nocnego kluby Crystal. Choć żyją razem to każde z nich ma swoje życie, swój świat i swoje problemy. Jednak na przekór wszystkim i samym sobie żyją, wspierają się i tworzą specyficzną rodzinę. Jednak to Ayesha i Sabina zamieszkując u  nich wnoszą w to miejsce siłę, wiarę i światło. To w raz z ich pojawieniem się mieszkańcy willi zaczynają żyć na nowo. Niestety Suresh nie odpuścił i dalej zrobi wszystko by odzyskać żonę i córkę. Mało tego chce by pożałowały tego co zrobiły.

Do czego będzie zdolny Suresh? Czy Ayeshy i Sabince uda się uciec i ułożyć życie? Czy między kobietą, a Hayden'em narodzi się uczucie? Czy pozwolą sobie by ono rozkwitło? Jakie decyzje podejmą Crystal i Joy? 

Wzruszająca i ciepła opowieść. Momentami równie zabawna co tragiczna. Wciąga od pierwszych stron,a lekkie pióro Carole sprawia wiele przyjemności mimo ciężaru poruszanych tematów. Zachęcam do przeczytania każdą kobietę. Te które już znają Matthews pewnie nie trzeba będzie zachęcać, ale pozostałym polecam - warto!

<Ocena: 8/10>


Za udostępnienie egzemplarza do przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję wydawnictwu HarperCollins Polska

1 komentarz:

  1. Czytałam ta książkę jak baśń, która daje nadzieję, ze zawsze jest czas na zmianę swojrgo życia, powiesc ta rowbiez napawa serce optymizmem

    OdpowiedzUsuń