sobota, 9 stycznia 2016

Emma Donoghue - "Pokój"

Tytuł: Pokój
Autor: Emma Donoghue
Stron: 409
Gatunek: Dramat, obyczaj, literatura współczesna
Wydawnictwo: Sonia Draga
ISBN: 978-83-7508-337-8

Miałam już okazję czytać książkę, w której główni bohaterowie byli uwięzieni w pokoju. Tego typu literatura ma jak dla mnie coś co elektryzuje i przyciąga. Stąd też padło właśnie na tą, a nie inną historię. Element, który zaważył na moim wyborze to fakt, że całość opowiadana jest z perspektywy pięcioletniego dziecka.

Tytułowy pokój to cały świat dla małego Jacka oraz piekło dla jego mamy. On się tu urodził i wychował, ona została zamknięta wbrew sobie. Jesteśmy świadkami przeplatania się niewinności, radości i ufności ze smutkiem, nienawiścią i strachem. I choć cały świat Jacka to cztery ściany, okno,telewizor i szafa, w której sypia to chłopiec jest szczęśliwy. Jedyne czego pragnie to bliskość i miłość mamy. Dla niej dźwiękoszczelne pomieszczenie to istny dramat, który przeżywa codziennie na nowo. Znosi go dzielnie tak jak systematyczne gwałty. Wciąż jednak myśli i ma nadzieję, że się stąd uwolnią. Czy tak będzie,a jeśli tak to jak poradzą sobie na wolności? Czy Jack odnajdzie się w świecie "na zewnątrz"?

Cała historia jest równie dramatyczna co zabawna przez to iż narratorem jest pięciolatek. Choć na początku drażni styl i język małego dziecka to bardzo szybko zostajemy przez niego pochłonięci i historia staje się częścią nas. Jest to książka, która głęboko w nas wnika i długo, bardzo długo jej nie zapomnimy. Warto do niej zajrzeć!

<Ocena: 10/10>

Za udostępnienie audiobooka do wysłuchania i zrecenzowania serdecznie dziękuję wydawnictwu Sonia Draga

1 komentarz:

  1. Am tę książkę już kilka miesięcy i nadal czeka, aż ją przeczytam :) ale widziałam fipm i bardzo mi się podobał :) jeśli go jeszcze nie widziałaś, polecsm, szczególnie że znasz książkę :)

    OdpowiedzUsuń