niedziela, 22 stycznia 2017

Chris Carter - "Nocny prześladowca"

Tytuł: Nocny prześladowca
Cykl: Detektyw Robert Hunter ( Tom 3)
Seria: Thriller
Autor: Chris Carter

Stron: 376
Gatunek: kryminał, thriller, thriller psychologiczny
Wydawnictwo: Sonia Draga
ISBN: 978-83-799-9163-1

I tak jak mówiłam - nie spocznę do póki nie przeczytam wszystkich pozycji Cartera. Droga obrana, książki strona za stroną zostają za mną i tylko liczę, że autor nie zawiedzie i będzie pisał dalej...

Detektyw Robert Hunter pracuje w specjalnej jednostce wydziału zabójstw. Wraz ze swoim obecnym partnerem Carlosem zajmują się tymi najbardziej szokującymi i brutalnymi zbrodniami. Z każdą kolejną sprawą wierzą, że widzieli już najgorsze, ale niestety tak nie jest.
W Los Angeles pojawia się nowy morderca, który atakuje młode i utalentowane kobiety. Zabójca zaszywa swoim ofiarom usta oraz ... krocze. Przyczyna śmierci pierwszej ofiary na pierwszy rzut oka nie jest znana. Niestety sekcja zwłok do której przystępuje doświadczony doktor Winston oraz jego młody asystent przynosi więcej pytań i niewiadomych niż odpowiedzi i wskazówek, a jej zakończenie z tragicznym finałem wstrząsa całą policją w LA. 
Nie mija wiele czasu jak zostają znalezione kolejne zwłoki, kolejna młoda kobieta z zaszytymi ustami oraz kroczem, której przyczyna zgonu była zgoła inna...

To co jest zaskakujące to fakt iż żadna z ofiar nie ma na sobie ani śladu przemocy. Zabójca prócz charakterystycznego "podpisu" w postaci szwów nie okalecza, nie znęca i nie torturuje żadnej z kobiet. 

Pojawia się pełno pytań tj. Co i czy w ogóle coś łączy ofiary? Dlaczego morderca wybiera tak niecodzienne metody zabijania? Czy fakt, że nie bierze czynnego udziału w egzekucji ofiar ma znaczenie? Ile będzie ofiar? I kto jako ofiara spowoduje, że śledztwo wreszcie nabierze rozpędu?

Choć styl ma bardzo makabryczny i szokujący to jednak go pokochałam. Chris Carter - od pierwszej strony pierwszej książki wiedziałam, że zostanie moim ulubieńcem. Z każdą kolejną powieścią utwierdzam się w tym przekonaniu z niezwykłą siłą. Za co go cenię i uwielbiam? Za mistrzowsko skonstruowane fabuły, za niezwykle dynamiczną akcję, wiele mylących tropów oraz zwroty akcji. Charakterystyczna dla Cartera jest prostota narracji. Niezwykle krótkie rozdziały dla jednych będą największą zaletą jego pozycji, a dla innych będą sporym problemem. 

Dla mnie książki Chrisa Cartera są thrillerami na naprawdę wysokim poziomie. Polecam miłośnikom gatunku. Nie zachęcam do czytania ludzi o słabych nerwach, chyba, że na własne ryzyko. Ja czekam na kolejne pozycje i to z zapartym tchem.

Ocena: 10/10

Za udostępnienie egzemplarza do przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję wydawnictwu Sonia Draga

1 komentarz: