niedziela, 19 sierpnia 2018

Yasmina Khadra - "Bóg nie mieszka w Hawanie"

Tytuł: Bóg nie mieszka w Hawanie
Autor: Yasmina Khadra
Stron: 256
Gatunek: dramat, romans, literatura obyczajowa,
Wydawnictwo: Sonia Draga
ISBN: 978-83-811-0276-6

Yasmina Khadra. Jeszcze do niedawna nic o nim nie słyszałam, a aktualnie mam za dobą już trzy jego książki. I co najważniejsze przede mną kilka nieprzeczytanych. Jakoś nie wyobrażam sobie aktualnie życia bez tego autora i jego powieści. Ma w sobie coś, co mnie przyciąga i oby tego nigdy nie zabrakło. Każda z jego pozycji ma w sobie pewną magię, która oczarowuje czytelnika. Czy pisze o wojnie, o zamachach samobójczych czy nieszczęśliwej miłości robi to w niezwykły sposób. 

Don Fuego jest niezwykle znanym śpiewakiem. Wiele lokali w Hawanie zaprasza go do występów. Nadchodzi jednak dzień, gdy traci on posadę, a lokal, w którym do tej pory pracował, zostaje przejęty przez prywatną osobę. Od tej chwili mężczyzna nie potrafi znaleźć sobie miejsca. Nie rozumie, jak mogli się go tak po prostu pozbyć, jak zużytego mebla. Jest mu niezwykle ciężko przede wszystkim dlatego, że nie może śpiewać dla publiczności. Brak występów na estradzie, śpiewania dla tłumów powoduje, że zaczyna przygasać i wpadać w depresję. 
Jednak pewnego dnia sfrustrowany Don Fuego chodząc po mieście, natrafia na płomiennie rudą Mayensi. Jego miłość znajduje nowy punkt zaczepienia. Już nie jest królem rumby, ale znalazł królewnę, której pragnie oddać swoje serce. I robi to bez wahania. Problemem są tajemnice, jakie skrywa młodziutka dziewczyna. Zagrażają one nie tylko ich prywatnej idylli, ale jak się okazuje również innym ludziom.

Co kryje, jak by się wydawało nieśmiała Mayensi? Czy Don Fuego przejrzy na oczy? Co przyniesie los obojgu?

Czytając tą pozycję, jednego byłam pewna. Zbyt mało osób po nią sięgnie. Do niedawna najprawdopodobniej sama przeszłabym obok niej obojętnie. Tak naprawdę nie wiem, co przyciągnęło moją osobę do tego autora, ale cokolwiek to było, cieszę się, że się odezwało. Chciałabym żeby wielu z Was też tego dokonało. Nie jest to ani łatwa, ani rozreklamowana literatura. Nie ma etykietki, że jest bestsellerem. A jednak zasługuje na chwilę uwagi. Jeśli nie ta konkretna, to może inna z repertuaru Yasminy Khadry przypadnie Wam do gustu, a jest w czym wybierać. Ja już niebawem zasiadam do kolejnej i już teraz czuję, że ponownie się nie zawiodę.

Ocena: 10/10

Za udostępnienie egzemplarza do przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję wydawnictwu Sonia Draga

3 komentarze:

  1. Intrygująca historia. Mnie też się podobała. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zaciekawiłaświata mnie :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Opis nie jest ciekawy, wręcz przeciwnie, ale tak zachwalasz, że chyba się skuzzę :)

    OdpowiedzUsuń