wtorek, 4 listopada 2014

Timo Parvela – „Strażnicy Sampo: Miecz”

Czasami myślę, że gdyby nie mus to człowiek nie wiedział by co traci. Tak było by ze mną i ze „Strażnikami Sampo” gdyż to nie mój świat, a jednak przeznaczenie chciało inaczej…
„Miecz” to pierwsza część trylogii „Strażnicy Sampo” opartej na fińskim eposie Kalevala. Jest to powieść fantasy, która w fascynujący sposób przeplata elementy mitologii fińskiej z problemami nękającymi świat oraz współczesna rzeczywistością. W środek walki o istnienie świata zostaje wplątana trójka dzieci: Ahti, Ilmari i Anni. Ich przygoda zaczyna się w dniu, gdy Ahti dostaje od „znajomego” kantele, które okazuje się mieć czarodziejską siłę. Problem w tym, że są też inne osoby zainteresowane tym niezwykłym instrumentem muzycznym, a raczej jego tajemniczą mocą. Kim okaże się dyrektor szkoły i jego znajomi? Czy będą wrogami czy przyjaciółmi? Jaki wpływ na ludzi i świat ma muzyka  wydobywająca się z kantele? Jakie zadania czekają przed trójką przyjaciół? A z czym te wszystkie problemy maja związek? Z czarodziejskim przedmiotem zwanym Sampo. Był to róg obfitości, który dawał nieograniczone ilości pożywienia, bogactwa i dobrobytu. Ten kto je posiadał miał też wieczne szczęście i władzę absolutną. „Niestety”Sampo zostało zniszczona, a jego kawałki zatonęły w morzu. Dwa największe jego elementy ukryte przez Väinämöinena, na którego prośbę zostało ono stworzone mieli pilnować tzw. Strażnicy Sampo i nimi właśnie zostały dzieci. Jak potoczą się ich przygody? Kto będzie im pomagał i stał po ich stronie, a kto wręcz przeciwnie będzie im zagrażał? Czy uda im się sprostać zadaniom im powierzonym? Wszystko jest ujawnione na kartkach tej powieści.
Niezwykle ciekawa i dynamiczna książka z typowym przeznaczeniem młodzieżowym, ale… ja polecam ją każdemu. Tak młodemu jak staremu, tak dużemu jak małemu. Jestem osobą kochającą książki, ale trzymającą się z dala od fantasy. Teraz już wiem, że to był błąd i najwyższy czas to zmienić. Myślę, że to idealna pozycja na pierwsze spotkania z fantastyką!
<Ocena: 8/10>
Za udostępnienie egzemplarza do przeczytania i zrecenzowania serdecznie dziękuję wydawnictwu Kojro

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz